Jak zaaranżować sztukaterię na ścianie w nowoczesnych wnętrzach?

Sztukateria na ścianie niegdyś znajdowała się wyłącznie w arystokratycznych salonach. Dziś może znaleźć się w każdym mieszkaniu. Wielki powrót sztukaterii to możliwość na niecodzienne aranżacje. Jak wykorzystać ozdobne rozety, eleganckie listwy i kunsztowne ornamenty?

W nowoczesnym salonie?

Sztukateria na ścianie kojarzy się z wnętrzami arystokratycznymi. Chętnie była wykorzystywana w dworkach czy miejskich kamienicach. Nie znaczy to, że nie sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach.

Sztukateria na ścianie to idealne obramowanie dla telewizora. Powieszony na ścianie ekran potrzebuje kunsztownej oprawy. Listwy świetnie się do tego nadają. Jest to dekoracja, która podkreślą elegancki styl salonu.

Za pomocą dekoracyjnych listew warto również podzielić ścianę na równe odcinki. Można zrobić to jako instalacje poziome lub pionowe. W wydzielonych kwadratach lub prostokątach świetnie będzie wyglądał nowoczesny obraz na płótnie bez ramy czy dekoracyjne lustro.

Pionowe dekoracje będą świetnie wyglądały, gdy między listwami umieścimy wielkie lustra. Najlepiej frezowane. Taka ozdoba salonu nie tylko wygląda wyjątkowo, ale przede wszystkim optycznie powiększa pokój dzienny.

Rozety sufitowe

Sztukateria była wykorzystywana nie tylko na ścianach, ale również na suficie. Rozety sufitowe to dekoracja, która podkreśla elegancki żyrandol. Nadaje mu klasy.

Sztukateria na ścianie nie musi być wykorzystywana tak, jak robiono to w przeszłości. Bardzo ciekawie wyglądają rozety, które umieścimy na ścianie. Można wykorzystać rozety o różnych rozmiarach i zworach. Pomalowane na kolor ściany stworzą przestrzenną kompozycję.

W parze z tapetą?

Sztukateria na ścianie w połączeniu z tapetą to kolejny pomysł na ciekawe wnętrze. W ten sposób można wykonać interesujący obraz, który znajdzie się nad komodą, sofą czy w sypialni.

Bardzo ciekawym połączeniem będzie tapeta na jednej ze ścian, a sztukateria na pozostałych. W takich aranżacjach trzeba pamiętać, by sztukateria na ścianie była w tym samym kolorze, co tapety. Zbyt duża ilość barw w pokoju sprawi, że będzie on pstrokaty.

Wybierając sztukaterie do salonu warto skoncentrować się na monochromatycznej kolorystyce. Dzięki temu salon będzie wyjątkowo ekskluzywny i elegancki. Eksperymentując z ramami ze sztukaterii można również pozwolić sobie na obramowania o kilka tonów ciemniejsze lub jaśniejsze niż ściana.

Wybierając kolory kontrastowe trzeba liczyć się z tym, że salon będzie prezentował się bardzo odważnie. Pozostałe umeblowanie oraz dekoracje powinny być stonowane, gdyż w przeciwnym razie pokój dzienny może być przytłaczający.

Redakcja febri.pl