Szukanie pracy bez studiów – co powinno się wiedzieć?

Nie od dziś wiadomo, że kariera zawodowa powinna być rozpoczęta przede wszystkim na stabilnych fundamentach, którymi bez wątpienia są ukończone studia. Jeśli chce się mieć dobrze płatną pracę, to odpowiednie wykształcenie jest w tym wypadku konieczne. Jak się jednak okazuje, szukanie pracy często to przekonanie weryfikuje, ponieważ jak się okazuje, odpowiednie studia nie są gwarancją otrzymania dobrego stanowiska. Mało tego, często studia nie są zupełnie potrzebne. Na co więc można liczyć na rynku zawodowy, jeśli nie ma się ukończonych studiów?

Czy praca bez studiów jest możliwa?

Podstawową sprawą, od której powinno się zacząć analizę możliwości zatrudnienia, to rozwiązanie wątpliwości w zakresie znalezienia pracy bez studiów. Czy pracodawcy faktycznie tak uważnie patrzą na ten aspekt? A może jednak liczy się dla nich coś zupełnie innego? Jak się okazuje, od czasu, gdy studia stały się czym powszechnym i niejako zyskały status przedłużenia szkoły średniej, ich znaczenie na rynku pracy zmalało. Oczywiście w dalszym ciągu nie da się zdobyć zatrudnienia w określonych zawodach bez odpowiedniego dyplomu. Wymienić tu trzeba przykładowo prace lekarza, farmaceuty czy też np. adwokat, sędziego lub komornika. W przypadku tych zawodów ukończenie studiów jest obowiązkowe. Nie oznacza to jednak tego, że rynek pracy dla osoby bez wykształcenia wyższego jest zamknięty. Ogromna część pracodawców znacznie wyżej cieni sobie doświadczenie w danym zawodzie niż dyplom potwierdzając dane umiejętności. Dobrym przykładem może tu być praca w marketingu, w którym znacznie ważniejsze są predyspozycje osobowościowe w postaci kreatywności, nieszablonowego myślenia, czy też wyczucia rynków, niż nawet najlepsze oceny na dyplomie. Z tego też powodu coraz większa grupa osób, zamiast iść na studia, stara się możliwie najszybciej wejść na rynek pracy i zdobywać wymagane na późniejszym etapie drogi zawodowej doświadczenie. Warto więc teraz dowiedzieć się, jak powinno wyglądać szukanie pracy przez taką osobę, a także, w jakich konkretnie zawodach można się odnaleźć.

Przeczytaj więcej na http://plastopol.pl

Najlepsze zawody dla osoby bez studiów

Skoro już wiadomo, że studia nie są wymagane do zatrudnienia, warto się teraz dowiedzieć, na jakie konkretnie zawody można liczyć. Czy bez studiów można znaleźć jedynie mało ciekawe, a co najważniejsze słabo opłacalne stanowiska? A może jednak możliwe jest zrobienie naprawdę ciekawej kariery i rozwinięcie zawodowych skrzydeł? Na samym początku warto w tym wypadku wymienić pracę w szeroko pojętym IT. Jak się bowiem okazuje, według różnych badań nawet około 10% pracowników w tej branży nie ma ukończonych studiów. To nie wszystko, ponieważ ponad 50% absolwentów pracujących jako programiści ma dyplom z zupełnie innej specjalizacji. Oznacza to, że można zostać programistą albo bez odpowiedniego dyplomu, albo też w ogóle bez ukończenia szkoły wyższej. A jak każdy doskonale wie, praca programisty obecnie uważana jest za jedną z bardziej atrakcyjnych pod kątem wynagrodzenia. Kolejnym bardzo często wymienianym przykładem dobre pracy, która nie wymaga posiadania dyplomu studiów, jest grafik komputerowy. Obecnie istnieje ogromne zapotrzebowanie na ten zawód, a to powoduje, że nie wszyscy zatrudniani na tym stanowisku pracownicy mają studia. Przeważająca część z nich to osoby po prostu pasjonujące się tą dziedziną, które swoje umiejętności wypracowały samodzielnie w domu, spędzając setki godzin na ćwiczeniach i szlifowaniu swojego talentu. Również i tu dyplom nie jest wymagany i pracodawcy znacznie bardziej zwracają uwagę na portfolio niż na dyplomy. Oczywiście, jeśli nie ma się ukończonych studiów, nie trzeba zatrudniać się tylko i wyłącznie na stanowisku związanym mniej lub bardziej z komputerami. Dobrym tego przykładem może być np. praca stewarda/stewardessy. Rzecz jasna do podjęcia takiej pracy wymagana jest odpowiednia postura, cechy charakteru czy też po prostu wygląd, lecz nie da się ukryć, że można zatrudnić się do tej pracy bez dyplomu. Wymagane będzie jedynie ukończenie specjalnego kursu i oczywiście przejście bardzo trudnego procesu rekrutacyjnego.

Redakcja febri.pl