Magazynowanie drewna w domu – jak to zrobić i o czym pamiętać?

Drewno na opał należy przechowywać w takich warunkach, aby jak najmniej nasiąkało wilgocią. Tylko odpowiednio magazynowane szczapy pozwolą na rozpalenie ognia w kominku. Uporządkowany składzik pozwoli utrzymywać opał w należytej kondycji przez cały rok. Zobacz, w jaki sposób można przechowywać drewno do kominka.

Przechowywanie drewna w domu – które miejsce wybrać?

Szczapy wkładane do kominka można przechowywać w różnych zakamarkach domu. Wybór odpowiedniego miejsca zależy od preferencji właściciela, rozkładu pomieszczeń oraz metrażu nieruchomości. Jeżeli drewna nie da się pozostawić na zewnątrz, trzeba wygospodarować przestrzeń w środku. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu:

  • kotłownię,
  • garaż,
  • składzik,
  • salon.

Właściciele dużych domów zazwyczaj decydują się na pozostawienie szczap w kotłowni. To rozsądny wybór, ponieważ w ciepłym pomieszczeniu drewno rzadko ulega zawilgoceniu. Należy pamiętać o przepisach bezpieczeństwa, które wskazują, że opał powinien leżeć w odległości wynoszącej przynajmniej 0,5 metra od paleniska. Garaż nie jest popularnym wyborem, ponieważ rząd szczap może sprawić, że zabraknie miejsca na samochód. Przechowywanie opału w pomieszczeniu gospodarczym lub składziku okaże się dobrą decyzją, jeśli ilość magazynowanego drewna jest niewielka. Estetyczne składowanie szczap umożliwi na przykład stojak na drewno.

Wnęka na drewno kominkowe – ciekawa dekoracja

Na etapie planowania kominka można pomyśleć o stworzeniu wnęki, która pomieści kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt szczap drewna. Jest to użyteczny element dekoracyjny, który nada pomieszczeniu przytulnego klimatu. Składowanie opału w taki sposób staje się coraz popularniejsze. Warto mieć na uwadze, że wnęka spełni swoją funkcję dekoracyjną tylko wtedy, gdy zostanie wypełniona równymi i czystymi szczapami. Zabrudzone, wykrzywione polana będą odstraszać i nie przyciągną niczyjej uwagi – podobnie jak pusta wnęka. Z tego powodu warto pamiętać, że takie rozwiązanie sprawdzi się tylko wtedy, gdy właściciele będą stale dbać o kwestie wizualne.

Ozdobne stojaki na drewno – nowoczesny dodatek do salonu

Osoby, które cenią sobie praktyczne i minimalistyczne rozwiązania, chętnie wybierają stojaki na drewno do salonu. Poszczególne modele mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najtrwalsza i najbardziej efektowna jest stal. Coraz większą popularność zyskują heksagonalne stojaki na drewno, które utrzymają kilkanaście i więcej szczap. Nie każdy opał pięknie wygląda, dlatego nowoczesne regały można przykrywać ozdobnymi panelami zawierającymi ciekawe motywy. Warto postawić na modułowe stojaki, które da się łączyć ze sobą tak, by przypominały plastry miodu. W sklepie Pekabet dostępnych jest wiele estetycznych stojaków na drewno.

Redakcja febri.pl