Doniczki na balkon – o czym trzeba pamiętać, by wybrać najlepsze?

Balkon pełen kolorowych kwiatów staje się oazą spokoju, którą można stworzyć nawet w wielkim mieście. Trzeba pamiętać, że doniczki są integralną częścią kompozycji. Jak wybrać doniczki na balkon, by były jego ozdobą?

Styl ma znaczenie

Wybierając doniczki na balkon warto zastanowić się, w jakim stylu będą pozostałe dekoracje. Doniczki powinny być dostosowane wyglądem do pozostałych dekoracji, mebli oraz oświetlenia, które planujemy na balkonie.

Na balkonie rustykalnym pięknie będą wyglądały doniczki drewniane lub wiklinowe kosze. Na nowoczesnym tarasie sprawdzą się doniczki plastikowe, które są proste i surowe. Cała uwaga skoncentrowana jest na roślinach. Można wybierać wśród donic, które przypominają wysokie tuby lub asymetryczne doniczki, w których pięknie będą prezentowały się wysokie kwiaty.

Metalowe osłonki sprawdzą się na balkonie rustykalnym. Osoby, które mają większe tarasy mogą pozwolić sobie na wykorzystanie dużych metalowych wiader czy mis. Będzie gustownie i niespotykanie. Doniczki ceramiczne sprawdzą się niemal we wszystkich kompozycjach. Warto pamiętać, że w ceramicznych doniczkach gleba się nie przegrzewa, a woda nie paruje zbyt szybko.

Jak dobrać odpowiednie doniczki?

Wybierając doniczki na balkon nie można zwracać uwagi wyłącznie na ich walory estetyczne. Bardzo ważne jest również ich praktyczne zastosowanie.

Doniczki muszą mieć odpowiednią wielkość. W zbyt małej doniczce ziemia będzie przesychała, a kwiaty szybko zwiędną. W dużej donicy łatwiej utrzymać odpowiednia wilgotność gleby. Warto również pamiętać, że rośliny, które będą zimowały na tarasie również muszą mieć większą doniczkę. Duża ilość ziemi ochroni korzenie przed przemarzaniem.

Wybierając doniczki na balkon należy również zwrócić uwagę na ich wagę. Trzeba pamiętać, że doniczki wraz z ziemią muszą mieć taką wagę, by nie poprzewracały się na balkonie, gdy tylko zerwie się wiatr.

Wybierając doniczki warto pamiętać o powieszeniu kwiatów na poręczach, dzięki temu balkon będzie wyglądał pięknie nawet z zewnątrz. Wybierając wiszące doniczki należy zwrócić uwagę na ich mocowanie. Praktycznym rozwiązaniem jest regulowane mocowanie, które można dostosować do szerokości każdej barierki.

Osoby, które mają mały balkon, a również chcą mieć wiele kwiatów, powinny wykorzystać regały na kwiaty. Dzięki temu ściana balkonu będzie ukwiecona, a powierzchnia balkonu nie zmniejszy się diametralnie.

Doniczki na balkon są bardzo różnorodne i ciekawe. Wystarczy tylko dobrze zastanowić się czego potrzebujemy. Znalezienie odpowiednich egzemplarzy nie będzie dużym problemem.

Redakcja febri.pl