Ogrody zimowe – jak urządzić?

Ogrody zimowe to zjawisko coraz popularniejsze i zwracające uwagę amatorów odpoczynku. Mogą posłużyć jako całoroczna szklarnia albo kącik do relaksu. Czy warto jest taki ogród zbudować? Jak go urządzić? Oto kilka odpowiedzi na dane wątpliwości w tym temacie.

Czym dokładnie jest ogród zimowy?

Ogrody zimowe to zmyślne szklane konstrukcje, które pozwalają właścicielom doświadczyć relaksu wśród zieleni i natury przez cały rok. Ze względu na swój zamknięty obszar, takimi ogrodami można cieszyć się nawet podczas mroźnej zimy. Idealnie sprawdza się to dla osób łaknących ciepła i natury w ponure zimowe wieczory. Można pielęgnować tam całoroczne rośliny i rozwijać swoje hobby bez względu na pogodę za oknem. Mimo wszystko spora część osób wykorzystuje ten skrawek ogrodu do relaksu i odpoczynku. Nie ma nic lepszego, niż zaszycie się tam z kocykiem i książką lub zorganizowanie spotkania z przyjaciółmi przy lampce wina.

Przy tym wyróżnić można ogrody zimowe ciepłe i zimne. Te pierwsze mogą posłużyć jako dodatkowy pokój dzienny z elementami natury, gdy ogrody zimne skupiają się bardziej na uprawianiu roślin. Z tych drugich trudniej jest czerpać radość z relaksu ze względu na swoją obniżoną temperaturę. Z tego powodu właśnie te ciepłe cieszą się największą popularnością.

W jaki sposób urządzić ogród zimowy?

Urządzanie i dekoracja danej przestrzeni to niezłe pole do popisu dla bardzo wielu ludzi. Ogród zimowy można zaaranżować zgodnie z najnowszymi trendami albo we własnym guście, kierując się indywidualną estetyką. Czego w takim ogrodzie nie może zabraknąć? Podstawą jest przede wszystkim wygodne miejsce do siedzenia. Może być to zwykła sofa albo wiklinowe fotele z poduszkami. Niektórzy decydują się na wiszące fotele, które nie tylko wyglądają zjawiskowo, ale są również bardzo wygodne. Miejsce relaksu można dostosować pod siebie i zrobić z tego kącik do czytania książek albo spotkania z przyjaciółmi. To, co ważne jest w takim miejscu to oświetlenie. Można skupić się na pełnym oświetleniu, które sprawi, że ogród zimowy może stać się pokojem do nauki albo pracy. W innym przypadku, jeśli stawiamy na wypoczynek, warto jest postawić na klimatyczne światło pod postacią małych lamp albo światełka na łańcuchu, które zawieszone przy oknie będą tworzyć niezapomnianą atmosferę. Dekoracje również się sprawdzą. Mogą być to stojące figurki, które udekorują roślinność albo kosze z owocami. Same rośliny mogą posłużyć jako ozdoby. Do tego idealnie nadadzą się kosze z kwiatami, w doniczkach albo w pięknych wazonach.

Redakcja febri.pl