Czy warto zdecydować się na montaż odpływu liniowego?

Odwodnienia liniowe cieszą się w ostatnim czasie rosnącą popularnością. Dzięki dyskretnemu ukryciu w podłodze pozwalają na skuteczne odprowadzanie wody ze strefy kąpieli. To właśnie możliwość rezygnacji z klasycznego brodzika jest powodem, dla którego coraz więcej osób decyduje się na montaż odpływu liniowego.

Czym jest odpływ liniowy?

Odwodnienie liniowe to odprowadzenie wody z pomieszczenia przy użyciu sił grawitacji. Do umieszczonej w ścianie lub podłodze rynienki zakończonej syfonem spływa woda, która następnie dostaje się do kanalizacji. W ten sposób można zrezygnować z wysokiego brodzika i optycznie powiększyć łazienkę. Planując montaż takiego odpływu, dobrze jest już wcześniej skonsultować się z fachowcem, aby sprawdzić, czy w ogóle istnieje możliwość zastosowania takiego rozwiązania w konkretnym przypadku.

Zalety i wady odpływu liniowego

Największą zaletą odpływu liniowego jest fakt, że łazienka staje się zdecydowanie łatwiejsza w czyszczeniu. Rezygnując z brodzika, można pozbyć się wielu dodatkowych powierzchni oraz łączeń zwyczajowo absorbujących zanieczyszczenia oraz osady z kosmetyków i kamienia. Pozbycie się brodzika stanowi ułatwienie dla osób niepełnosprawnych, starszych, a także dzieci, którym będzie zdecydowanie łatwiej udać się samodzielnie na kąpiel. Kolejną zaletą odpływu liniowego jest to, że łazienka zyskuje na wielkości. Przestrzeń staje się bardziej funkcjonalna, a całe pomieszczenie zyskuje na stylu i elegancji.
Podstawową wadą takiego rozwiązania jest większy koszt. Rezygnacja z brodzika wymaga zastosowania hydroizolacji ścian i podłogi. Ponadto ingerując w strop, trzeba zastosować bardziej skomplikowaną i wymagającą instalację wodną. Należy także pamiętać o zastosowaniu spadów, aby woda nie stała na podłodze.

Prawidłowy montaż odpływu liniowego

W pierwszej kolejności należy wykonać spadki w stronę syfonu oraz odpowiednio wypoziomować rynnę spływową. Następnym etapem będzie wyrównanie powierzchni przed ułożeniem płytek, a także stabilne i solidne osadzenie rynny z zachowaniem spadku. Po podłączeniu syfonu i rur do kanalizacji nadchodzi pora na wykonanie hydroizolacji podłoża. Najlepsza do tego celu będzie folia w płynie, a także taśma uszczelniająca. Ostatnim krokiem jest ułożenie płytek i fug. Płytki powinny być antypoślizgowe.
Montaż odpływu liniowego nada łazience stylowy wygląd. Należy przy tym pamiętać, że przy takim rozwiązaniu cała instalacja jest zabudowana i każda naprawa będzie wiązała się z dużymi kosztami i mocną ingerencją, dlatego należy używać jedynie materiały sprawdzonych i certyfikowanych producentów.

Redakcja febri.pl