Pracownik sklepu w Warszawie – jak nim zostać?

Przechodząc po centrum handlowym lub przez główne uliczki ze sklepami w centrum Warszawy, można dostrzec, iż na większości z nich widnieją ogłoszenia dotyczące poszukiwań pracowników do konkretnych sklepów. Zapewne wiele osób zastanawia się, jakie wymagania trzeba spełnić, by zdobyć zatrudnienie w luksusowym butiku odzieżowym, w salonie ze sprzętem AGD/RTV lub w drogerii kosmetycznej. Przede wszystkim mnóstwo studentów, jak i osób bezrobotnych zainteresowanych jest taką pracą w sklepie i to oni chcieliby spełnić wymagania właścicieli i menadżerów. Jak więc zostać pracownikiem takiego sklepu? Jakie umiejętności pomogą na takim stanowisku? Poniżej kilka cennych wskazówek.

Pracownik sklepu w Warszawie

„Pracownik sklepu w Warszawie pilnie poszukiwany” tego typu ogłoszenia są bardzo częste zarówno na drzwiach sklepów stacjonarnych, jak i w ogłoszeniach w internecie. Trzeba bowiem przyznać, że zarówno właściciele sklepów, jak i sami pracownicy coraz częściej mają naprawdę duże wymagania dotyczące takiej pracy. Właściciele chcą, by pracownik sklepu traktował to miejsce jako swój drugi dom. Do jego obowiązków należy bardzo często nie tylko obsługa klienta na najwyższym poziomie, ale również efektowna ekspozycja towarów, uzupełnianie braków magazynowych, wysyłanie zamówień, przyjmowanie reklamacji, przyjmowanie zwrotów, wystawianie faktur oraz doradzanie klientom w zakresie sprzedaży konkretnych produktów. Pracownik sklepu powinien więc być bardzo dobrze zorientowany w asortymencie sklepu, w którym pracuje. Jeżeli odpowiada on za dział, w którym są telewizory (w sklepie RTV/AGD) powinien on wiedzieć coś więcej na ich temat, by móc rzetelnie doradzić klientom w zakupach. Jeżeli pracuje się w sklepie obuwniczym, podstawowa wiedza odnośnie konkretnych butów jest także wskazana. Powinno się znać towar, który chce się sprzedać oraz mieć odpowiednie podejście do każdego klienta. Są bowiem osoby, które chcą dowiedzieć się o danej rzeczy wszystkiego. Są też tacy klienci, którzy nie zadają zbyt wielu pytań i nie chcą, by stali za nimi w sklepie nachalni sprzedawcy. Dostosowanie się do konkretnej sytuacji jest więc w takim przypadku kluczowe.

Jak zostać pracownikiem sklepu?

Nie każdy może zostać pracownikiem sklepu i nie każdy odnajdzie się w takiej pracy. Dlaczego? Przede wszystkim w większości przypadków praca w sklepie wiąże się z pracą z ludźmi. Trzeba więc być otwartym, rozmownym i chętnym do współpracy. Osoby nieśmiałe zapewne nie będą czuły się komfortowo. Ponadto, w większości sklepów, pracownicy mają bardzo szeroki i różnorodny zakres obowiązków. Jednego dnia w sklepie ogólnospożywczym pracownik odpowiada za ekspozycję towarów na półkach, a w kolejnym tygodniu ten sam pracownik oddelegowany jest do kasy. Umiejętność dostosowanie się do różnych sytuacji, radzenie sobie w sytuacjach stresowych oraz dobra organizacja pracy są w takim przypadku kluczowe. Co ciekawe, bez względu na to, w jakim sklepie się pracuje, można liczyć na awans. Wielu pracowników, którzy naprawdę się starają i dobrze się czują w danym miejscu pracy, szybko awansują na kierowników lub menadżerów sklepu. Co ciekawe, są osoby, które zaczynały od pracy w sklepie, a obecnie pracują na kierowniczych stanowiskach i zarządzają siecią kilku sklepów. W większości popularnych dyskontów bardzo często organizowane są rozmaite kursy i szkolenia dla pracowników, dzięki którym można się wybić i awansować na lepsze stanowisko.

Ile zarabia pracownik sklepu w Warszawie?

Zarobki pracowników sklepów w Warszawie są bardzo zróżnicowane. Inną wypłatę otrzyma pracownik niewielkiego butiku odzieżowego na przedmieściach Warszawy, inną pracownik dyskontu spożywczego, a jeszcze inną pracownik luksusowego butiku z markową odzieżą w znanym centrum handlowym. Przeważnie jednak zarobki na tego typu stanowiskach wahają się od około 2800 zł do nawet 7000 zł. Trzeba także wziąć pod uwagę, co wchodzi w zakres obowiązków konkretnego pracownika. Zdarza się tak, że w jednym sklepie pracownikowi przydzielony jest określony dział i w nim zajmuje się on tylko obsługą klientów. W popularnych dyskontach spożywczych pracownicy muszą być bardziej wszechstronni i odpowiadać między innymi: za obsługę kasy, przyjmowanie reklamacji, składanie zamówień, jak i ekspozycję towarów na półkach. W znanych firmach można jednak liczyć na bardzo dobre dodatki w postaci: nagród. Zobacz także: https://www.gowork.pl/praca/przedstawiciel-handlowy;st/warszawa;l

Kto może zostać pracownikiem sklepu?

W większości przypadków właściciele firm szukają osób pełnoletnich, niekaranych, które posiadają minimum wykształcenie średnie. Mile widziane jest, gdy konkretna osoba posiada doświadczenie w sklepie lub w pracy z klientami. Jeżeli właściciel luksusowego butiku szuka pracownika, to z pewnością doceni osobę, która będzie miała pojęcie o modzie i o aktualnych trendach. Jeżeli jednak szuka się pracownika do miejsca, w którym często klientami są obcokrajowcy, znajomość języka obcego jest także mile widziane. Nie trzeba jednak umieć obsługiwać kasy, ani też znać poszczególnych programów do obsługi faktur, czy też rozliczania i składania zamówień. W większości sklepów dba się o to, by nowego pracownika przyuczyć do wykonywania swoich obowiązków.

Redakcja febri.pl